Szkła indeksowe (Grubość szkieł)
W sytuacji, gdy klient potrzebuje cieńszych i lżejszych szkieł możemy zaproponować soczewki pocieniane (indeksowe), które oferują lepszą estetykę i zmniejszenie ciężaru. Indeks jest określeniem współczynnika załamania światła, czyli zmiany prędkości fali na granicy powietrze – materiał, z którego wykonana jest soczewka. Im wyższy indeks tym wyższa zdolność materiału do załamywania światła, co oznacza zredukowanie grubości soczewki.  Podstawowymi materiałami stosowanymi do produkcji soczewek okularowych są tworzywa sztuczne i szkła mineralne o współczynniku załamania światła bliskim wartości 1,5. Mianem soczewek indeksowych określa się w optyce okularowej soczewki o współczynniku załamania światła większym od wartości 1,52. Mogą to być soczewki o indeksie 1,6, 1,67 lub 1,74 a w przypadku soczewek mineralnych maksymalnie 1,9. Indeks bezpośrednio wpływa na parametry konstrukcyjne soczewki. Dla użytkownika oznacza to bardziej estetyczny wygląd oraz lepsze odwzorowanie obrazu.
W przypadku soczewek dodatnich np. o mocy +2,00 dioptrie grubość w centrum w przypadku indeksu 1,5 wynosi 2,9 mm a w indeksie 1,6 już 2,2 mm. Na grubość soczewki dodatniej wpływa także średnica soczewki. Dodatkowo w przypadku mocy dodatnich dodatkowy efekt poprawy estetyki poprzez zmniejszenie grubości dają soczewki asferyczne.  Zmniejszają one zdecydowanie grubość centralną a ponadto minimalizują zniekształcenia obrazu oraz redukują efekt powiększenia oczu w przypadku soczewek plusowych.
W przypadku soczewek ujemnych zmiana indeksu wpływa nie na grubość centralną lecz na grubość brzegową. W przypadku soczewki o mocy -2,00 dioptrie grubość brzegowa w indeksie 1,5 wynosi 4,5 mm a w indeksie 1,67 około 3 mm.
Duże znaczenie w przypadku ostatecznego wyglądu ma dobór oprawy – jej wielkość i typ( pełna, żyłka, patent) oraz rozstaw źrenic.
Â
Â
Â