FAQ - najczęściej zadawane pytania

Mozart Optyk Sp z o.o.

ul. Praska 30b,
30-238 Kraków,
woj. małopolskie
Telefon: (012) 4221813

ZEISS

ZEISS

Wszystko zaczęło się w 1846 roku kiedy to Carl Zeiss otworzył swój warsztat wytwarzający wyskiej jakości soczewki dla wydziałów Uniwersytetu w Jenie. Od tego czasu Firma Carl Zeiss wyrosła na jedną z największych i cieszących się najwiekszym prestiżem producentów optyki na świecie.

Carl Zeiss urodził się w Weimarze, w Turyngii 11 września 1816 roku. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum rozpoczął praktykę u Dr. Fryderyka Koernera zajmującego się tworzeniem szkieł teleskopowych, a po jej ukończeniu zatrudniony na Uniwersytecie w Jenie. tam rozpoczyna studia nad teorią tworzenia obiektywów i przez siedem lat objeżdża najbardziej znane wytwórnie soczewek i obiektywów m. in. w Stuttgarcie, Darmstadt, Wiedniu i Berlinie. Po  powrocie do Jeny  rozpoczyna studia z zakresu  chemii i  matematyki.

W 1846 roku,  mając  30  lat  rozpoczyna  produkcję  szkieł  i prostych  mikroskopów, a w 1858 roku produkuje już kompletne mikroskopy. Carl Zeiss zdobywa znakomotą reputację za jkość swoich wyrobów i w 1861 roku otrzymuje złoty medal na wystawie "General Exhibition in Thuringia".

W 1866 roku Carl Zeiss spotyka na Uniwersytecie w Jenie Ernsta Abbe.

Ernst Abbe urodził się 23 stycznia 1840 roku w Eisenach. W wieku 21 lat kończy studia na Uniwersytecie w Getyndze i rozpoczyna pracę na Uniwersytecie w Jenie, na którym w roku 1870 zostaje profesorem fizyki i matematyki, a w 1878 r. dyrektorem obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego. W 1866 roku rozpoczyna on pracę w zakładach Zeiss'a jako  "Research Director". Efektem kilkuletnich badań i prac jest rozpoczęcie w 1872 roku produkcji zupełnie nowego rodzaju soczewek oraz nowego typu mikroskopu, który stał się  protoplastą  nowoczesnych mikroskopów używanych do dzisiaj. Ernst Abbe poświęcił się także badaniom teoretycznych aspektów optyki i składającym sie na nią procesów.  W nagrodę za wkład w rozwój firmy Carl Zeiss w roku 1876 uczynił go swoim partnerem.

Trzecim członkiem zespołu zostaje w 1879 roku zaproszony przez Abbe Otto Schott twórca zupełnie nowego rodzaju szkła (ponad 100 różnych typów) o rewelacyjnych właściwościach.  Od 1884 roku w kierowanej przez siebie fabryce  produkuje rewelacyjne  soczewki  dla  nowych  mikroskopów Carla Zeiss'a. Właścicielami fabryki są Carl Zeiss, Ernst Abbe i Otto Schott, a funkcjonuje  ona  pod nazwą Scott & Genossen Glass Works of Jena.

Po śmierci Carla Zeissa w 1888 roku jego udziały w firmie przeszły na syna Rodericka, który sprzedał  Ernstowi Abbe, a ten  w roku 1889 założył  Fundację Carla Zeissa. To doprowadziło do nowego uksztłtowania właścicieli firmy i marki Carl Zeiss. Większość udziałów przypadła Uniwersytetowi w Jenie.


Sortuj po: Nazwie Arrow_up | Cenie | Najnowszym