Soczewki progresywne
Są najbardziej zaawansowanym wynikiem działań w dziedzinie optyki okularowej. Dają pełen komfort widzenia dla użytkowników, którzy potrzebują ostrego widzenia na każdą odległość. Stosowane są najczęściej po 40 r.ż. w momencie pojawienia się prezbiopii                (starczowzroczność).
Umożliwiają zarówno dobre widzenie do dali, bliży oraz na odległości pośrednie. Jest to możliwe dzięki płynnie wzrastającej ku dołowi mocy dodatku do bliży. Dodatek do bliży inaczej addycja ma wartość od 0,5 dioptrii do 3,50 dioptrii. Pacjent widzi wyraźnie do dali poprzez górną część okularów a do bliży przez dolną.
Pierwsze soczewki progresywne pojawiły się około 50 lat temu. Od tego czasu z uwagi na zdecydowany rozwój technologiczny komfort widzenia w tego typu okularach znacznie się poprawił. Obecnie przyzwyczajenie do nowych soczewek progresywnych przebiega w znacznie łatwiejszy i spokojniejszy niż nawet jeszcze parę lat temu. Coraz większe możliwości obróbki cyfrowej soczewek okularowych pozwalają na coraz bardziej precyzyjne odwzorowanie obrazu przy jednoczesnej łatwości w adaptacji. Obecnie wiodące firmy optyczne na rynku uwzględniają szereg indywidualnych cech użytkownika (np. styl życia, indywidualna ocena korekcji oka prawego i lewego) umożliwiając precyzyjne dopasowanie soczewek.
Przy odbiorze swoich pierwszych soczewek progresywnych warto zapytać swojego optyka jak zachować się w pierwszych dniach i na co zwrócić szczególną uwagę. Górna część soczewki odpowiada za widzenie dali i należy przez nią patrzeć na obiekt znajdujący się w oddaleniu, natomiast umiejętność korzystania z niej np. podczas schodzenia ze schodów wymaga większej uwagi i zaangażowania.
Dolna część soczewek umożliwia wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości, np. książka czy gazeta lub telefon komórkowy. Obiekt należy ustawić w odległości około 40 cm a patrząc przez dolną część soczewek należy odszukać punkt zapewniający największą ostrość widzenia.
Soczewki progresywne są produktem na miarę technologii XXI wieku i na miarę potrzeb ludzi obecnego czasu.
Â
Â
Â